Přečtěte si výběr nejčtenějších článků o udržitelnosti plastových obalů za rok 2021. Stejně jako loni jsme pro vás shrnuli témata týkajících se cirkulární ekonomiky, třídění a recyklace, uhlíkové stopy i potravinářství. Je to skvělá příležitost na závěr roku, pokud jste některý z článků přehlédli, a nebo si jejich obsah chcete připomenout.

Obaly mléčných výrobků šetrné k přírodě? Bez plastu se neobejdete, ukázala studie

Článek shrnuje studii VŠCHT v Praze, jejíž vědecký tým porovnával pomocí LCA analýzy environmentální dopady různých obalových materiálů mléčných výrobků. Z této analýzy, zahrnující celý životní cyklus produktu od výroby až po jeho odstranění, vyplývá, že plastové obaly mléčných výrobků zatěžují životní prostředí méně než obaly z jiných materiálů. Nejlepší možnou volbou je jednodruhový plastový kelímek nebo kombinace papíru a plastu, kterou lze snadno oddělit a zvlášť recyklovat.

Čím nahradit plastové obaly na jídlo a pití? Papír ani bambus jednorázovost neřeší

Stále sílící problematika eliminace a náhrady plastových obalů souvisí s legislativou zakazující některé jednorázové plasty. Ta se významně dotýká provozovatelů a zákazníků rychlého občerstvení, restaurací i kaváren, ti všichni už nebudou moci využívat menuboxy, plastové příbory, brčka a kelímky. Čím ale tyto jednorázové plasty nahradit? Článek vysvětluje, proč jiné materiály jako je papír nebo bambus problém jednorázovosti jako takové neřeší.

Jak na léto bez (jednorázových) plastů?

V horkých letních měsících jsme vám přinesli návod, jak odjet mimo domov na dovolenou do přírody či k vodě a popasovat se s jednorázovými plasty. Převážně jsme se zaměřili na problém týkající se občerstvení, jakožto téma úzce související s odpadem, plýtvání jídlem a uhlíkovou stopou. Připomenut si dané tipy nicméně neuškodí ani v zimním období.

Co znamená pojem udržitelný obal?

V naší anketě jsme se zeptali předních hráčů na trhu, co pro ně znamená pojem udržitelný obal. Od osmi respondentů jsme dostali sadu různých odpovědí. Jaký tedy je udržitelný obal? Je to obal co nejméně zatěžuje životní prostředí, nebo obal který maximálně prodlužuje trvanlivost anebo je to obal který nikdy nevznikne? Přečtěte si všechny odpovědi v anketě a dejte nám vědět, se kterou se nejvíce ztotožňujete.

Jak snižovat uhlíkovou stopu potravin? Významnou roli hraje rostlinná strava i udržitelné obaly

Rostlinná strava je trendem nejenom na poli stravování, ale také udržitelnosti. Jak spolu s udržitelnými obaly může přispět k omezení environmentálních dopadů, diskutovalo hned několik odborníků během webináře organizace ProVeg. Všechny důležité postřehy shrnuje náš poslední výběr z nejčtenějších článků za rok 2021.