Papír jako obalový materiál vyniká díky tomu, že je z obnovitelných zdrojů a dá se snadno recyklovat. Ne na všechno je však papír vhodný. V takovém případě pak není možné ani ekologické jím nahrazovat jiné materiály, včetně těch plastových. O tom, zda je ekologický obal plastový nebo papírový totiž mnohdy rozhoduje i to, co balíme.

Je papír ekologický?

Papír je oblíbený a hojně používaný obalový materiál – je dobře zpracovatelný, lehký a z obnovitelných zdrojů. Hlavně proto je považován za šetrný k životnímu prostředí. Při podrobnějším pohledu na něj ale závisí jeho ekologická přívětivost, stejně jako u jiných materiálů, také na použití, sběru, třídění a recyklaci

Při výrobě nového papíru je totiž zátěž na životní prostředí vysoká, a to hlavně co se spotřeby vody a elektřiny týká. Zapomenout se nesmí ani na používání bělidel, jako je chlor, a v neposlední řadě ani na množství potřebných stromů. Jedna tuna papíru vznikne ze dvou až tří tun dřeva.

Přečtěte si: Udržitelný obal neznamená jen ekologický materiál

V úvahu je ale třeba brát nejen zdroje nutné pro výrobu, ale také jak se s obalem naloží po použití. Papír je obecně dobře recyklovatelný, v Česku jsou lidé zvyklí jej třídit. To platí hlavně pro kancelářský papír, noviny, lepenku, karton apod. 

Co se však obalových řešení týká, není papír univerzální, a proto se často kombinuje s jinými materiály, jako je plast. S takovými kompozity se nejčastěji setkáte u nápojových kelímků nebo obalů potravin, kde samotný papír neumožňuje udržet a ochránit mastné, tekuté nebo kašovité náplně. Environmentální dopady těchto obalů jsou však vyšší. A primárně za to nemůže přidaný plast.

Papír vs. plast

Protože do papíru nelze zabalit všechno, upravuje se jeho povrch nejčastěji plastovými potahy či nástřiky, které zvyšují funkčnost tak, aby byla srovnatelná s plně plastovými obaly. Takové úpravy však znesnadňují recyklaci papíru, tedy jeden z hlavních argumentů pro jeho ekologičnost.

Iva Werbynská z Obalového institutu SYBA si všímá, že nepoučení konzumenti vnímají třeba pití z papírových kelímků pro životní prostředí jako méně zatěžující, než z plastových kelímků. „Přitom papír s vrstvou polyethylenu skončí buď na skládce nebo ve spalovně,” vysvětluje.

Účinná bariéra tvořena výhradně plastovými vrstvami je proto udržitelnější. Nižší dopady na životní prostředí může mít jednodruhový plastový obal oproti tomu z neoddělitelné kombinace papíru a plastu. 

Přečtěte si: Obaly mléčných výrobků šetrné k přírodě? Bez plastu se neobejdete, ukázala studie

Papírová láhev

Plasty jsou však ve společnosti vnímány negativně, proto se výrobci obalů uchylují k jejich nahrazování. Ne vždy je záměna plastu právě za papír výhodná, funkčně i z hlediska životního prostředí. Příkladem může být vývoj papírové lahve

Přečtěte si: Poznáte greenwashing? Aneb lakování alternativ plastových obalů nazeleno

Prototyp představila např. společnost Coca-Cola, ze stejné dílny pak pochází i lahve pro značky Absolut, Carlsberg nebo L’Oréal a Procter & Gamble. Svou lahev založenou na využití papíru a eliminaci plastu má i Johnie Walker.

Ve všech těchto případech přitom nejde o 100 % papíru, ale kombinaci s plastem. Existují i případy, kdy je tzv. papírová láhev více než z poloviny vyrobena z plastu. Výrobci jej využívají pro vnitřní bariéru a také hrdlo plus uzávěr. Obal využívá recyklát a je i recyklovatelný, ovšem jen ve speciálních linkách.

Narozdíl od opodstatněné a v současné době frekventované náhrady plastu v sekundárních resp. přepravních obalech jsou tedy papírová řešení nápojových lahví zatím spíše módní než ekologickou záležitostí. 

„To, že výrobci použijí pro svůj obal papír z něj automaticky nedělá udržitelnější či oběhovější řešení. Podstatná je ochranná funkce obalu a následná možnost jeho recyklace,” upozorňuje Ivo Benda z výrobní společnosti Greiner Packaging.

To nejlepší z papíru i z plastu

Právě jeden z největších výrobců udržitelných obalů pro potravinářství vidí plast a papír ne jako soupeře, ale jako ve všech směrech výhodnou kombinaci.

„Papírový přebal používáme tak, aby šel snadno oddělit od plastového kelímku a obojí tak bylo 100% recyklovatelné. A jelikož do polypropylenového kelímku mechanický recyklát zatím použít nemůžeme, u papírového přebalu to jde,” popisuje Benda a představuje také inovaci řešící situaci, kdy lidé po dojedení jogurtu neoddělí od plastového kelímku papírovou vrstvu

„Tzv. K3 r100 obaly se umí separovat samy. Stlačením kelímku v kontejneru nebo při převozu se papírový přebal lehce oddělí. Na třídící linku se tak dostanou už obě části zvlášť, a jsou tak samostatně plně recyklovatelné,” přibližuje Benda.

Proč vlastně přidávat papír k plastovému kelímku? Jak se toto řešení liší od papírové lahve? Právě papír tady umožňuje, aby kelímek uvnitř byl z co nejnižšího možného množství plastu a snižoval tak potřebu materiálu i uhlíkovou stopu obalu. Zároveň aby byl plast i papír plně recyklovatelný. U papíru navíc lze použít recyklát. 

„Jediný rozdíl oproti zmiňovaným lahvím jsem našel v tom, že náš obal nenazýváme papírovým,” zmiňuje Benda s tím, že ačkoliv jako výrobci čelí démonizování plastů, tak ví, že úplně bez tohoto materiálu obklopujícího potravinu (jogurt, nápoj apod.) se funkční a zároveň udržitelný obal neobejde.

Přečtěte si: Je lepší sáhnout po obalu z plastu než z jiných materiálů. Má nižší uhlíkovou stopu

Rozhoduje, co balíme

Hledání ekologicky šetrného balení neznamená, že se najednou vše zabalí do papíru. Rozhoduje také to, co balíme. Třeba v případě mléčných výrobků dosud neexistuje funkční obalové řešení výhradně z papíru. Různé menu boxy a kelímky na kávu, u kterých plast nahradila kombinace papíru s plastem nebo bioplasty, jsou v současném systému předurčeny spíše ke skládkování. A papírová lahev, stejně jako další, zejména potravinářské obaly, se zatím bez plastu neobejdou.

Přečtěte si: Kongres Obalko: Pozornost upřená na ekologické obaly může opomíjet jejich základní funkce

Tento trend je poháněný snahou zbavit se za každou cenu plastů. Zanedlouho však může být ve stejné roli papír, a to z hlediska rostoucího papírového odpadu, energetické a vodní náročnosti jeho zpracování a v neposlední řadě i tématu odlesňování. 

Už nyní se v Evropě do papíru balí dvakrát více než do jiných materiálů. Podle dat z Eurostatu připadá z celkového obalového odpadu na papír a karton 41 %, oproti plastu (19 %) nebo sklu (18 %).