Během letních měsíců častěji vyrážíte mimo domov, do přírody, na dovolenou. To s sebou nese také jídlo a pití ve stáncích u vody, bistrech v přírodě, konzumaci v kempech nebo na sportovištích a kulturních akcích. Jde ale zvládnout letní občerstvení bez plastů, alespoň těch jednorázových? Přečtěte si několik tipů, jak na to.

Mezi největší zátěže pro životní prostředí, které způsobuje turismus, podle iniciativy Sustainable travel patří: 

  • odpady,
  • plýtvání jídlem,
  • znečištění vody a
  • uhlíková stopa (např. z dopravy).

Zaměříme-li se převážně na občerstvení, minimalizovat zátěž na životní prostředí je možné hned v několika oblastech.

Jednorázové kelímky

Horké prázdninové měsíce znamenají zvýšený pitný režim i větší chuť na nápoje. Pivo nebo limonádu během rekreace dostanete však nejčastěji v jednorázovém plastovém kelímku. Ty se stávají odpadem ihned po zkonzumování jejich obsahu. Podobně je to i s kelímky na kávu.

Na některých z těchto obalů už nyní najdete upozornění na plastový materiál a také na negativní dopady na životní prostředí v případě jejich nevhodného vyhození.

Piktogramy, které mají nést jednorázové nápojové kelímky vyrobené částečně resp. kompletně z plastu Zdroj: Evropská komise

TIP:
Noste si s sebou vlastní omyvatelné kelímky nebo využívejte ty vratné 

Chce to trochu důslednosti v plánování, ale tento návyk se určitě vyplatí. Stejnou službu přírodě prokážete i vlastním příborem a pokud se bez něj skutečně neobejdete, tak i brčkem

Právě s nimi se do budoucna v prodeji již nesetkáte. Na základě závazné evropské směrnice o jednorázových plastech mělo Česko přijmout zákon, který jejich použití zakazuje už od července 2021, poslanci jej však v termínu neprojednali a jeho účinnost se tak nejspíš o rok prodlouží.

Přečtěte si: Zákaz jednorázových plastů i rozšířená odpovědnost výrobců. Nová legislativa se dotkne také obalů

Obaly na jídlo s sebou

Zákaz jednorázových plastů se týká také obalů na jídlo. Z prodeje by měly zmizet tzv. menuboxy z expandovaného polystyrenu. Neméně problematické jsou však i jakékoliv alternativy, např. papírové či bambusové

Možností, jak předejít zbytečnému plýtvání zdroji, je jíst na místech, která umožňují znovupoužitelné nádobí a nebo se zapojily do systému zálohovaných krabiček, které můžete po konzumaci vrátit do oběhu.

TIP:
Hledejte cíleně prodejce zapojené do systému zálohovaných obalů na jídlo

Např. společnost REkrabička aktuálně představila společně s firmou Coca-Cola až 400krát použitelný obal vyrobený ze speciálního polypropylenu, navržený ve spolupráci s majiteli restaurací.

Náročnější možností je připravit si jídlo doma do svého obalu. Na dopady na životní prostředí myslete i v momentě, kdy si balíte svačinu, a šáhněte po vyrobené nebo kupované, ale hlavně opakovaně použitelné kapse na místo mikrotenového sáčku. Pozornost věnujte i ekologické lahvi na pití.

Většina vratných nebo jiných re-use obalů je stejně vyrobená z plastu. Neznamená to však, že nejsou ekologické. Některé plastové produkty mají nižší dopady na životní prostředí než jiné materiály, včetně skla a papíru.

Přečtěte si: Je lepší sáhnout po obalu z plastu než z jiných materiálů. Má nižší uhlíkovou stopu

Množství jídla a trvanlivost 

Plastové obaly sehrávají také důležitou roli u trvanlivosti potravin, kterou oceníte nejen během dovolené, ale zejména ve stále aktuálnějším boji proti plýtvání.

TIP:
Jídlo si plánujte předem a zvažujte také velikost porcí

U potravin, které si koupíte, jde i o velikost porcí. Zatímco u jogurtů má nižší dopady na životní prostředí 400ml balení oproti třeba 150ml, u sýra je uhlíková stopa nespotřebované větší porce mnohem vyšší než uhlíková stopa zahrnující více obalu u menších porcí sýra.

Návod to ale není univerzální, vždy rozhoduje uhlíková stopa samotných potravin i typ obalu.

Přečtěte si: Snížení uhlíkové stopy potravin jde ruku v ruce se snížením plýtvání. Jak tomu napomáhají obaly?

Naopak malá balení másla nebo marmelády u hotelových snídaní přírodě zaručeně neprospívají. Podobně je to mimo konzumovatelné výrobky i s minibaleními kosmetiky v ubytovacích zařízeních.

A když už jsme u té kosmetiky, proč během kempování nevyužívat také eko-přípravky na vlastní hygienu nebo umývání nádobí.

Recyklace

Když už na dovolené nebo kdekoliv jinde jednorázové plastové obaly použijete, zaměřte se na to, kam je po použití vyhodit. Že to nebude do přírody snad není třeba zdůrazňovat. Zkuste si dát ale i chvíli na rozmyšlenou, jestli vše vyhazujete do správného koše či kontejneru.

Na první pohled to totiž v dnešní době nemusí být až tak jednoduché. Situaci totiž komplikují právě nové alternativy plastových obalů, různé druhy bioplastů apod.

TIP:
Třiďte, má to smysl a zároveň třiďte s rozmyslem

A tam kde tříděný odpad chybí, zkuste jeho zavedení iniciovat. Ačkoliv recyklační trh stále nefunguje ideálně, má třídění a recyklace své opodstatnění. Třeba právě ve spacáku, který si vezmete s sebou pod stan, jsou vlákna z recyklovaného PETu.

Přečtěte si: Třídění a recyklace navrací plasty zpět do oběhu