Advent se neúprosně chýlí ke konci a Štědrý večer nastává. Neobejdete se pod stromečkem bez dárků? Pak letos pouvažujte nad takovými, které budou šetrné k životnímu prostředí. Přistupujte zkrátka k Vánocům udržitelně. Přinášíme vám pět tipů na dárky, které udělají radost, ale přitom jsou založeny na upcyklaci nebo znovupoužití, bio surovinách i ekologické likvidaci odpadu. A v neposlední řadě myslíme i na to, že k Vánocům patří také dobré skutky a pomoc ostatním.
1. Upcyklace: Síťovky a sáčky
Když se řekne síťovka, tak si možná představíte pletené nákupní tašky naplněné pivem nebo vánočním kaprem. Tento československý vynález byl postupně vytlačen igelitovými taškami. I to se ale změnilo. Současná klimatická situace i legislativa volají po omezování jednorázových plastů, což zahrnuje také igelitky nebo sáčky.
Když se plastové tašky nahradí papírovými, problém s jednorázovostí se neřeší, jen nahrazuje jiným ihned vzniklým odpadem. I to je důvod, proč se znovu do módy dostaly síťovky. Jsou lehce skladné, a proto je můžete nosit stále u sebe a znovupoužívat.
Přečtěte si: Jak vdechnout plastům druhý život? Kromě recyklace jdou znovu použít nebo upcyklovat
Navíc si je můžete sami vyrobit – uplést nebo uháčkovat z rozpáraného svetru či tkaniny. Na principu upcyklace fungují i různé šité sáčky na pečivo nebo zeleninu, zero waste obaly na potraviny a svačinové pytlíky.
Tyto lehké a cenově dostupné obaly stačí zmuchlat do klubíčka a strčit do kabelky nebo batohu. A sáček po vybalení potravin doma zase vrátit na místo, kde na něj nezapomente, až se vydáte na nákup. Bez jeho aktivního používání totiž přírodě příliš neprospějete, protože spíše sáhnete po obalu jednorázovém.
2. Reuse: Plastová rouška
I jednorázové použití např. ochranných prostředků, jako je rouška, má své opodstatnění. Nic to však nemění na tom, že tak vzniká velké množství odpadu. Celosvětově spotřebujeme za minutu 3 milióny roušek. V situacích, kdy to není nezbytné, můžete sáhnout i po jiném, reuse řešení.
Znovupoužitelná plastová rouška je lehká a pohodlná a zároveň průhledná, takže neomezí váš úsměv ani mimiku. Plastové roušky nebo štíty jsou vyrobeny z materiálu, který je možné vyčistit a vydezinfikovat. Polymery mají v ochraně zdraví a zdravotnictví jako takovém svou nezastupitelnou roli.
Přečtěte si: Pandemie ukázala lepší stránku plastových obalů. Problematická zůstává recyklace
Rouška nemusí být tím ideálním vánočním dárkem. Vzhledem k tomu, že je pandemie součástí naší každodennosti již déle než dva roky, mohou nám různé vychytávky tuto situaci alespoň zpříjemnit. Třeba zdravotníkům pomáhali lidé vyrábět sponky, které prodlouží gumičky od respirátorů, aby při delším nošení neodíraly uši. Jsou také z plastu, recyklovaného, a používají se opakovaně.
3. Likvidace odpadů: Domácí kompostér
Jak se vypořádat s každodenním odpadem, který můžete likvidovat sami? Ten kuchyňský kompostujte. Jde to, i pokud bydlíte v bytě. Ideální je pro vás domácí vermikompostér. Tato chytrá věcička využívá schopnosti žížal přeměnit biologický odpad na organické hnojivo. Nejen že se tedy zbavíte zbytků jídla, ale dokonce zadarmo získáte kvalitní hnojivo pro pokojové rostliny, nebo zeleninu, kterou si pěstujete na balkóně. Vermikompostér je vkusný, snadno se čistí a nemusíte se bát ani zápachu či plísně.
Přečtěte si: Jak snižovat uhlíkovou stopu potravin? Významnou roli hraje rostlinná strava i udržitelné obaly
Pokud se bioodpad nevytřídí, dostane se s komunálním odpadem na skládky. Tím se nejen že nezhodnotí, ale především při zahnívání uvolňuje metan, kvůli kterému se mohou odpady vznítit. Redukce i zachycování skleníkových plynů jsou účinnější právě domácím kompostováním nebo v průmyslových kompostárnách. Správné zpracování bioodpadu tak má vliv i na snižování uhlíkové stopy resp. klima.
4. Bio: Přírodní kosmetika
Na rozdíl od předchozích tipů na dárky je kosmetika takovou vánoční klasikou. Sáhněte však nejlépe po čistě přírodních produktech. Mnoho z nich má i bio certifikaci. Podpořte značky, u nichž si jsou výrobci vědomi vzácnosti přírodních zdrojů, a proto se je snaží chránit. Kromě kvality a bezpečnosti patří obvykle mezi jejich benefity také šetrné využívání lokálních zdrojů, férové pracovní podmínky nebo podpora recyklace.
Přečtěte si: Bioplasty: náhrada plastových obalů nebo jen ekologický výmysl?
Ale pozor, přírodní neznamená automaticky bio a naopak. U kosmetiky, ale třeba i potravin, se přesně definuje, za jakých podmínek se mohou v bio kvalitě vyrábět. Přesto se pojmy často automaticky zaměňují. Dochází k tomu také v případě bioplastů. Jedná se přitom buď o plasty biologického původu (vyrobené z rostlin či bakterií) nebo biodegradabilní plasty. Taková rozložitelnost však není závislá na zdroji suroviny, ale na chemické struktuře.
Jak u obalů, tak i zmiňované kosmetiky nebo potravin, proto věnujte pozornost skutečnému zacházení se surovinami při výrobě i po použití. Vodítkem mohou být ověřené certifikace.
5. Společenská odpovědnost: Podpora českých tvůrců i charita
V neposlední řadě můžete nákupem dárků podpořit české tvůrce, kterým současná doba znepříjemnila podnikání už podruhé uzavřenými vánočními trhy. Přitom drobní řemeslníci a živnostníci tvoří udržitelně – většinou z přírodních surovin, věnují se recyklaci a upcyklaci materiálů, působí lokálně.
Na jejich podporu vznikla iniciativa Darujeme české Vánoce, v jejímž online katalogu a letos nově i virtuálních trzích zlatých českých ručiček podle jednotlivých regionů, můžete vybírat. A s tvůrci z vaší blízkosti se ještě stihnete dohodnout na brzkém nebo osobním dodání vybraných výrobků.
Asociace společenské odpovědnosti: Nakup na dobro
Přímo e-shop udržitelných dárků provozuje Asociace společenské odpovědnosti. Nabízí zboží, které má skutečně smysl, pro obdarované, společnost i přírodu. Kromě dobrého pocitu nebo pomoci lidem s hendikepem je projekt založený také na eko dopravě zdarma a balení v duchu zero waste.
Balení dárků je pak samostatnou kapitolou v udržitelnosti Vánoc. Zkuste poslat obaly zpět do oběhu. Nebo je samotné využít pro výrobu drobných dárků.
Přečtěte si: Jak naložit s obaly od vánočních balíčků a dárků?
Nechcete-li přece jen kupovat blízkým jen tak něco z povinnosti, přispějte raději finančně na dobrou věc. Můžete například poslat peníze útulku pro zvířata a nebo podpořit libovolnou charitu. Čemu dáte přednost?