Každý průměrný Čech najde pod stromečkem až 15 dárků. Většina z nich přitom dorazí, obzvlášť letos, jako zásilka z e-shopu. Jejich původní přepravní balení pak nahradí nejčastěji balicí papír s vánočním motivem. Jak se s takovou záplavou balení na druhou v době adventu vyrovnat? Zkuste poslat obaly zpět do oběhu. Nebo je využít přímo pro dárek.

Doručované zásilky obsahují nejčastěji kartonové krabice s výplní v podobě plastových nafukovacích folií či jiných lehkých plastů nebo papírové drtě. 

Kartonové krabice

Nejčastější a také nejobjemnější obalový materiál využívaný k přepravě zásilek z e-shopů představují kartonové krabice. Už v době adventu se hromadí u modrých kontejnerů na třídění odpadu. Pokud je tam odložíte, nezapomeňte je složit, ať zaberou co nejméně místa. Mnoho z krabic ale může najít ještě své další uplatnění. Poptávají je třeba právě online obchodníci, kteří do nich zabalí další zboží.

Kdo odebírá použité kartonové krabice, se můžete dozvědět na webu kamsnim.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci, kde lze místa ve vašem okolí vyfiltrovat přes položku Využitelné, stále funkční – Obalové materiály.

A nebo se zkuste zeptat přímo v místním obchodě, který funguje i jako e-shop.

Výplně zásilek

Zájem obchodníků je kromě krabic i o výplně, jako které slouží nejen staré skartované letáky, noviny nebo papírová drť, dřevitá vlna ale často také bublinková fólie nebo nafukovací plastové polštářky. Používají se také tzv. fixační tělíska – nejčastěji z extrudovaného polystyrenu. Setkat se můžete i z esíčky ze škrobu. Pozor ty škrobové nepatří do žluté popelnice.

Přečtěte si: Třídění a recyklace navrací plasty zpět do oběhu

Materiál vyplňující vnitřek kartonové krabice můžete také uložit ke zpětnému odběru. Po republice existuje několik popelnic iniciativy Barbory Jankové Planeta našim dětem. Ta navazuje spolupráci s jednotlivými odběrateli obalů. 

Obaly si lidé vyměňují ale i přímo mezi sebou. Upotřebení pro vaše použité sklenice, krabice nebo další produkty naleznete ve skupině Obal není odpad, která má na facebooku více než tři tisíce členů. 

Přečtěte si: Udržitelný obal neznamená jen ekologický materiál

Balení na druhou

Pokud se vám nepodaří obalové materiály z doručených zásilek předat k dalšímu využití někomu jinému, ještě před odložením do tříděného odpadu je můžete upcyklovat a originálně zabalit dárky přímo pod stromeček.

  • Karton vám poslouží k zabalení dárků pro děti, které můžete pojmout jako zvířátka
  • Kartonová střiž nebo polštářková fólie vypadá jako designový obal sama o sobě.
  • Kromě toho se dá vymyslet spousta dalších možností, třeba zabalit dárky do novinového nebo notového papíru, posloužit může i stará mapa. Na drobnosti jsou dobré papírové sáčky na svačinu ozvláštnění razítkem nebo krajkou. Podle dumeko.cz jsou variantou také zbytky látek, trička nebo ponožky.

A v některých případech z původních obalů můžete vyrobit i samotné dekorace nebo přímo dárky:

Tak šťastné a udržitelné!