Máte rádi jogurty? Přebývají vám od nich doma prázdné kelímky a nevíte co s nimi? Aby se nestaly ihned po použití odpadem, můžete jim dát nový smysl neboli upcyklovat. Plastový kelímek využijete jako květináč, hračku nebo doplněk do domácnosti. Jak? Tady je několik tipů a triků, kterými se může zabavit celá rodina.  

Květináč  

Určitě jednou z nejznámějších proměn plastového obalu na jogurt, kterou ocení zejména zahrádkáři, je použití kelímku pro výsev paprik, rajčat nebo jiné zeleniny a také jako květináče na různé květiny či bylinky. Stačí jen ze spodní strany provrtat dírku a je hotovo. Pokud byste si chtěli květináč ozdobit, můžete jej omotat třeba jutou a zavázat dokola mašličkou.  

Hračka 

Chcete-li zabavit celou rodinu a potěšit hlavně ty nejmenší, vyrobte si hračku – chytačku. Tvorba vám zabere jen chvíli, ale vyhrajete si s ní o mnoho déle. Je to jednoduché, stačí do kelímku provrtat otvor (či jej propíchnout nažhaveným hřebíkem) a prostrčit jím provázek. Na konci provázku vně kelímku uvažte uzel nebo připevněte knoflík, aby se šňůrka hned nevyvlékla. Na druhém konci provlečte a upevněte korálek či jakoukoliv jinou věc, kterou budete do kelímku chytat. Hra může začít!  

Další uplatnění mohou kelímky najít ve formě stavebnice. Nechte z nich děti postavit několikapatrovou věž, kterou mohou poté shazovat kutálením míčku. Jsou-li vaši potomci soutěživí, mohou si započítávat body za převrhnuté kelímky. Věřte, že o nich na pár minut nebudete vědět. 

Máte-li doma předškolní děti či děti mladšího školního věku můžete jim vyrobit na zkoumání a porovnávání hmotnosti různých objektů jednoduchou váhu. Potřebujete k tomu jen dva kelímky, ramínko na šaty a provázek.

Pod horním okrajem kelímku provrtáte či nažhaveným hřebíkem propíchnete dvě dírky, jimiž provlečete provázek cca 40cm dlouhý. Provázek spojíte s ramínkem pomocí uzlu, a zavěsíte tak oba kelímky. Dbejte na to, aby kelímky byly zavěšené ve stejné úrovni – pokud je jedna vyšší než druhá, budete muset provázek ne jedné straně zkrátit.

Máte-li hotovo, můžete ramínko zavěsit například na kliku od dveří a vkládáním různých předmětů do kelímků přejít ke společnému zkoumání a experimentování. Děti pak samy přijdou na to, že kelímek s těžším předmětem je vždy níž, mohou se pak pokusit přidáváním či ubíráním předmětů váhy vyrovnávat, apod. Děti se nejen zabaví, zužitkují běžný materiál, ale navíc se i něčemu přiučí. 

Máte rádi piškvorky? I v této hře můžete využít plastové kelímky – třeba čtyři bílé od Hollandie a čtyři červené od Olmy. Dále použijte papírovou pásku, ze které vytvořte na zemi čtvercové pole. Jakmile se někomu podaří z kelímků vytvořit řadu čtyř po sobě jdoucích kelímků stejné barvy, vyhrává! Výhodou této hry je, že se dá hrát prakticky všude. Nemáte lepicí pásku? Nevadí. Jste-li venku, můžete si herní pole načrtnout do písku či si jej vyrobit z větviček. 

Dekorace 

Kelímky se dají skvěle využít na různé třídění věcí, ať už to jsou pastelky a propisky v dětském pokojíčku, šminky a vatové tyčinky v koupelně, tak na příklad i různé šroubky a matičky v dílně. Pokud se do interiéru nebude hodit přímo barevná dekorace jogurtového kelímku, jednoduše si uděláte origiálnější kousek jeho polepením papírem, ústřižky látek nebo provázkem. Využít můžete také sušené byliny nebo šišky. Vyrobíte tak třeba vkusnou vázu 

Možností k tvorbě a využití kelímků jiným, netradičním způsobem je nepřeberné možností. Máte nějaké své oblíbené? Podělte se s námi v komentářích. 

Přečtěte si: Uhlíková stopa a recyklace – aktuální téma pro obaly, ale i elektromobily