Z bambusu se stal mimořádně populární materiál. Hitem jsou zubní kartáčky, ale i oblečení a ponožky. Bambusové obaly najdete ve fast foodech, do ruky se vám už určitě dostal jednorázový kelímek nebo znovupoužitelný termohrnek. Bambus je totiž vnímán jako zelený materiál, a to doslova. Dokáže si však svou ekologickou image zachovat i při bližším zkoumání? Odpověď hledali redaktoři z britského deníku Metro.
Přečtěte si: Bioplasty: náhrada plastových obalů nebo jen ekologický výmysl?
Udržitelnost bambusu
Reputace bambusu je založená především na tom, že se jedná o rychle rostoucí rostlinu. Jedna odrůda je dokonce vedena v Guinnessově knize rekordů jako vůbec nejrychleji rostoucí na světě – za den jí přibylo 91 cm.
Díky tomu se jej daří jako primární surovinu mnohem rychleji obnovovat, narozdíl třeba od dřeva. Jak zdůrazňuje zástupce certifikačního systému lesního hospodářství FSC Tallulah Chapman: „Bambus lze použít k výrobě široké škály produktů, z nichž by se mnohé tradičně vyráběly z dřevěných vláken.“
Bambus je také často vyzdvihován pro svou menší náročnost na spotřebu vody, než je tomu například při zpracovávání bavlny. Nicméně ani tento materiál se neobejde bez dopadů na životní prostředí. „Jeho produkce může mít negativní dopady na lokální ekosystémy,“ zmínil Tallulah s tím, že místům, kde se přirozeně vyskytují lesy, hrozí vykácení, aby uvolnily místo pro bambusové plantáže.
Další problém vidí v intenzivním používání anorganických pesticidů a hnojiv, které snižují biologickou rozmanitost a úrodnost půdy a také znečišťují vodní toky.
Paula Chin, která se zabývá udržitelnými materiály, proto doporučuje kontrolovat u bambusových produktů, zda nepochází z takových míst. To zaručuje právě certifikace FSC. Udržitelnost bambusu se podle ní ale odvíjí i od toho, jak je ve finálním produktu využitý.
Přečtěte si: Čím nahradit plastové obaly na jídlo a pití? Papír ani bambus jednorázovost neřeší
Bambusové obaly
V potravinářství se bambus hojně používá pro výrobu misek a talířů, na základě zákazu jednorázových plastů stoupá i obliba bambusových příborů a brček. Asi nejznámější v tomto segmentu jsou ale různé kelímky a také termohrnky.
Bambus může být stejně jako dřevo mulčován do papíru. A má tak podobné vlastnosti. Ty ale nejsou vhodné pro obalení všeho, třeba nápojové kelímky aj. potřebují udržet tekutinu. Různé obaly také mají různý tvar a k jeho dosažení a uchování potřebují bambusová vlákna zpevnit. Proto se k bambusu přidávají různé syntetické pryskyřice – zejména melamin a formaldehyd jsou ale zdraví nebezpečné, to se týká především, když je zahřejeme, třeba právě horkým nápojem nalitým do termohrnku.
Stejně jako u jiných obalů určených pro styk s potravinami a nebo nápoji, je i u bambusových výrobků důležité kontrolovat jejich nezávadnost. Problémem ale je už samotné legislativní zařazení bambusových produktů.
Problematické je také kombinování bambusu s plasty. V tomto případě ne kvůli ohrožení lidského zdraví, ale kvůli znemožnění recyklace takového výrobku. Bambusové nádobí není ani recyklovatelné, ani kompostovatelné. Dá se tak maximálně energeticky využít likvidací ve spalovnách. Environmentální dopady těchto obalů jsou vždy vyšší než u jednodruhových obalů, včetně těch plastových.
Přečtěte si: Je lepší papírový nebo plastový obal? O ekologii rozhoduje i to, co balíme
Textil z bambusu
Z bambusu vznikají také vlákna pro textilie. I tady je ale důležité sledovat, odkud materiál pochází a jak se s ním při výrobě oblečení nakládá. „K dosažení požadované kvality musí být často použita vysoká míra chemikálií, spolu se špatným systémem nakládání s odpadními vodami v místě zpracování, to může vést ke značnému znečistění prostedí,“ vysvětluje Paula Chin.
„Aby mohl být výrobek označen jako organic, musí proces výroby splňovat přísné normy omezující používaní určitých chemikálií a spotřebu energie,“ dodává mluvčí ze Soil Association, která certifikaci zaštiťuje.
Reuse – reduce – recycle
Používání bambusu v obalech, ale i v textilních výrobcích tak nemůžete jako spotřebitelé automaticky považovat za ekologické. Stejně jako jiné materiály představuje jeho používání dopad na životní prostředí. Důležité je tak mezi sebou různé možnosti porovnávat.
Přečtěte si: Je lepší sáhnout po obalu z plastu než z jiných materiálů. Má nižší uhlíkovou stopu
Pamatujte také na 3xR – reuse neboli znovupoužití, reduce neboli redukování a také recyklování, které platí jak při nákupu produktů z bambusu, tak i z papíru nebo plastu.