Dokážeme se nekonečně hádat nad tím, které materiály jsou v obalovém průmyslu ty správné. Jestli je to papír, sklo nebo plast. Většinou dojdeme k tomu, že různé věci si žádají různé obaly a že žádný materiál není čisté zlo. A samozřejmě ani čisté dobro.

Co by nás mělo trápit více je nadužívání obalů. Ať už plastových, papírových nebo skleněných. Je opravdu nutné dávat krásnou láhev s vínem ještě do druhé dárkové kartonové krabice? Vydrží okurka déle čerstvá, když ji zabalíme do tenkého plastu? Nebo co takový adventní kalendář, který má v každém okénku vlastní krabičku a v té krabičce další obal?

Právě ve vánočním období se zbytečnost obalů stává problémem, na který narazí snad každý člověk. Z eshopu vám přijde balík s dárkem, který už většinou nějaký obal má. A my mu pak ještě nahodíme další kabátek. A na ten kabátek pořádnou mašli. Kdybychom chtěli být vtipní, dáme malý dárek do několika postupně zvětšujících se krabic.

Jak jde tedy balit (nejen dárky) s úctou k přírodním zdrojům?

Nebude to převratná myšlenka. Používejte takové obaly, které už doma máte. A ideálně takové, které půjdou znovu použít. Co to například může být?

  • krabice

Ano, přesně ty krabice, ve kterých vám dárek přijde. Trošku hraní si s barvami nebo možná zbytek vánočního papíru z minulého roku, větvička na ozdobu a je hotvo!

  • obalové materiály v krabicích

Další využití něčeho, co vám už přišlo. Často bývá v krabicích výplň, která se může hodit i pro dárek. Ručně psané přáníčko, převázat jutovým provázkem, který znovu použijeme a nemá to chybu!

  • větvičky, sušené květiny, vánoční ozdoby

To všechno se dá použít na doplnění dekorace obalu dárku místo třpytek a velkých mašlí.

  • dárkové tašky, které vám už někdo daroval

Není to úplně košér, když se vám vrátí ta samá dárková taška, kterou jste někoho loni obdarovali. Ale ekologie říká ano. Pokud se už obal dostal do oběhu, čím víckrát ho použijete, tím lépe.

  • staré papíry

Není to tak hrozné, jak to může znít. Stránky ze starých autoatlasů, které už nikdy nepoužijete nebo třeba dárek zabalený v papíru ze školního sešitu vašeho dnes už dospělého dítěte, může být hezké využití něčeho, co byste už jinak nikdy nepoužili.

  • látky

I oblečení, které už nevyužijete, se může proměnit v krásné dárkové balení nejen na Vánoce. S trochou kreativity můžete látky obarvit třeba přírodními barvivy, výrazná je třeba řepa nebo cibule.

Zdroj obrázků: Pinterest