Letní várka novinek a zajímavostí o udržitelnosti a cirkulární ekonomice, které vyšly v jiných médiích, je tu. V našich pěti tipech na články odjinud se tentokrát dozvíte, proč změnit přístup k plastu, o vzniku nové REkrabičky ve spolupráci se společností Coca-Cola, o budoucích mobilech z plastového odpadu z oceánů, inovativním zásobování holandských domácností elektřinou i o nejteplejším měsíci za posledních 142 let.
Ekonews.cz: Nehledejme náhrady jednorázových plastů, ale řešení, jak se jich zbavit, říká expertka
Kvůli legislativě omezující jednorázové plasty hledá většina výrobců náhrady za plastové obaly, kelímky nebo brčka. Podle Lenky Mynářové, která se dlouhodobě zabývá tématem plastů a udržitelnosti, ale není cílem evropské směrnice hledat náhradu za jednorázové plasty, nýbrž je eliminovat a hledat jiná řešení.
„Problém je v tom, jak se k tomu materiálu (plastu) chováme a že jej vyhazujeme.“ „Je potřeba změna chování. Cílem je podpora všeho, co je opakovaně použitelné, vratných obalů. Jen tam kde není jiná možnost, můžeme hledat náhrady,“ zdůraznila Mynářová ve webináři iniciativy No Greenwashing.
Packagingherald.cz: Coca-Cola chce nahradit jednorázové obaly REkrabičkou
Coca-Cola HBC představila ve spolupráci s REkrabičkou až 400krát použitelný obal z polypropylenu. Do vývoje produktu se zapojilo i několik majitelů restaurací, mezi nimi například i Roman Paulus, první český šéfkuchař s michelinskou hvězdou. REkrabičku mohou využít zákazníci z řad restaurací, bister či kaváren v České republice, těm bude uhrazeno 80 % nákladů na prvotní pořízení a posléze získají další slevy na jejich doplnění, z pořizovací ceny pak zákazníci zaplatí pouhou pětinu. Krabička, vyráběná přímo v Česku, tak jde v ruku v ruce s podporou cirkularity a udržitelnosti do které se Coca-Cola aktivně zapojila.
„Dlouho jsme hledali materiál, který by přesně odpovídal našim představám. Nakonec zvítězil plast, který je při výrobě poměrně nenáročný z pohledu spotřeby energie a přírodních zdrojů. Je také velmi dobře recyklovatelný, jednoduchý na údržbu a co je velmi důležité – je odolný proti prasknutí i absorpci pachů a barev z potravin,“ vysvětluje zakladatel REkrabičky Ondřej Širočka.
Cnet.com: Samsung chce v budoucnu pro výrobu svých telefonů využít plastového odpadu z oceánů.
Technický gigant Samsung zveřejnil zbrusu nový udržitelný plán pro svoji další řadu telefonů zvanou Galaxy for the Planet. Ta se bude soustředit na celkové omezení odpadů plynoucí z výroby u nových telefonů, tabletů, hodinek a sluchátek. Spolu s tím se Samsung do roku 2025 zbaví všech jednorázových plastů použitých u balení, které budou nahrazeny jiným recyklovatelným materiálem. Jako jednu z možných alternativ firma připustila, že hodlá v budoucnu experimentovat s plastovým odpadem z oceánu jako s možným materiálem pro své nové produkty.
„Chceme tak umožnit našim uživatelům zvolit si ekologičtější volbu pro jejich každodenní život,“ tvrdí Sophia Kim ze společnosti Samsung.
Pozitivni-zpravy.cz: Nejdelší solární cyklostezka je v Nizozemsku
Snížení ekologické stopy aut, podpoření kondice obyvatel a výroba udržitelné energie, to vše zvládá 330 metrů dlouhá solární cyklotrasa. Ta za pomoci kolektorů zabudovaných v betonu přeměňuje sluneční záření na elektřinu, jež ve vesnici Maartensdijk zásobuje až 40 domácností energií. Projekt stál provincii Utrecht asi 1,3 miliónů eur a pokud se ukáže v budoucnu jako plně funkční a efektivní, tak by se toto řešení mohlo rozšířit i na další cyklostezky.
„Do roku 2040 chceme být klimaticky neutrální, a tak musíme využívat inovace. Máme velmi plnou provincii, kde není moc místa, a proto se musíme snažit vymýšlet dvojí využití,“ říká Arne Schaddelee z vedení utrechtské oblasti.
Noaa.gov: Červenec byl nejteplejším měsícem v historii měření
Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vyhodnotil červenec 2021 jako nejteplejší měsíc za posledních 142 let. Průměrná teplota země a mořské hladiny stoupla o 0,93 stupně Celsia oproti průměrné teplotě 15,8 stupňů z 20. století. I přesto, že je červenec typicky nejteplejším měsícem roku, je toto prvenství vážným důvodem k obavám, jak tvrdí Rick Spinrad, expert z NOAA.
Zpráva o nejteplejším měsíci v historii měření tak vychází jen pár dnů po zveřejnění katastrofické předpovědi vědců z Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), jež jasně hovoří o tom, že lidská činnost stojí za celkovým oteplováním planety Země.