Češi jsou odborníci na takzvané DIY neboli Do It Yourself (česky Udělej si sám). Co když takové to domácí tvoření obohatíte ještě dalším rozměrem, a to využitím věcí na konci jejich životního cyklu a vdechnutím jim nového smyslu? K upcyklaci (nejen plastových obalů) vám přinášíme zajímavou inspiraci.

Co je to upcyklace?

Pokud chcete žít v souladu s udržitelným rozvojem, je potřeba maximum věcí a především plastů vracet zpátky do oběhu. Jednou z možností je upcyklace, tedy proces, kdy výrobek na konci jednoho životního cyklu nalézá další využití – s novým rozměrem a jinou, často vyšší hodnotou.

Je to náhradní druh recyklace a vítaná metoda, jak dát druhou šanci jakýmkoli už použitým materiálům. Především pak právě plastům, s jejichž nadbytkem naše planeta bojuje.

Přečtěte si: Jak vdechnout plastům druhý život? Kromě recyklace jdou znovu použít nebo upcyklovat

Jaké jsou výhody upcyklace?

  • Bohužel ne každý plast se dočká úspěšné recyklace. Tím, že starým materiálům začnete psát nový příběh, je zachraňujete od toho, že skončí pohozené na skládce nebo se budou pohupovat ve vlnách oceánu.
  • Z předmětů, které jste si vyrobili vlastní kreativitou a činností, máte větší a déle trvající radost než z těch, které si “jenom” koupíte.
  • Až přijde na návštěvu soused nebo kamarádka, snadno je ukázkami z vaší tvořivé dílny inspirujete k tomu, aby začali upcyklovat také. Nehledě na to, že půjdete příkladem svým dětem.
  • Snažíte se zbytečně neutrácet? Když znovu využijete kelímek od jogurtu nebo plastovou láhev od mléka, ušetříte minimálně několik drobných za nákup nových materiálů.

Kde najít inspiraci?

Zbývají vám doma krátké plastová trubičky, pomocí nichž jste utěsňovali hadici k pračce? Místo toho, aby se tisíc let rozkládaly na skládce, je můžete proměnit v praktický držák na tužky a jiné kancelářské potřeby. Nebo si můžete vyzdobit kuchyň opotřebovanými struhadly.

Zdroj: Waste Wise Products Inc.

Nebojte se pustit do větších projektů. Kdo někdy neřešil, kam se sešlým nábytkem po stěhování nebo když děti vyrostly. Nebo se vám v rohu na půdě už roky krčí židle po babičce, kterou prostě nechcete vyhodit? I starý nábytek může vypadat jako nový a plnit svůj další účel. Stačí k tomu jen barvy, případně šmirgl a bruska, trocha nápaditosti a nepoužívané zrcadlo, obrazy nebo nádobí budou zase dělat parádu.

Košile v roli polštářů, závěsné květináče nebo hodiny z glóbusu. Upcyklaci se meze nekladou a s těmito 71 nápady, jak ze starého udělat estetické a fungující, máte o zábavu postaráno na dlouho dopředu.

Přečtěte si: Je lepší sáhnout po obalu z plastu než z jiných materiálů. Má nižší uhlíkovou stopu

Mezi zásluhy plastových obalů patří především to, že snižují plýtvání potravinami – drží je déle čerstvé, a to jak při distribuci do obchodů, kdy se až 30 % vyprodukovaných potravin nedostane ke koncovým zákazníkům, tak potom u vás doma v ledničce. I taková plechovka od limonády ale může sloužit k novému účelu – vykouzlete z ní například kabelku.

České tipy na upcyklaci

V českém prostředí objevíte spoustu tipů na znovuvyužití nejrůznějších materiálů na Fleru – ať už je to výroba šperků ze dřeva či přešívání oblečení na tašky nebo pytlíky. Právě inspiraci k upcyklaci oblečení pak najdete na facebookovém profilu ReMyšel – Upcyklujme s lehkostí.

A co ekologicky alternující nákup textilu a galanterie? Projekt Textile Mountain je první textilní galanterií a opravárnou v jednom, zaměřující se pouze na prodej nevyužitých skladových zásob výrobních firem, studií a jednotlivců. Snaží se prodávat nevyužité skladové zásoby a upcyklovat tak kusy oblečení a látky určené na skládku.

Ocenili byste ještě více tipů pro vaše domácí dílny? Stačí si kdykoli projet nápady uživatelů Pinterestu

Zdroj: About a Mom

Plastový Halloween?

Upcyklaci můžete zapojit i v sezónní dekoraci, kterou připravujete do své zahrady nebo domova. Chystáte-li si doma naladit podzimní atmosféru s typickým dýňovým symbolem nebo jste přímo příznivci strašidelné atmosféry Halloween, využijte k výrobě to, co už jste jednou pořídili.

Můžete si snadno vyrobit netradiční dýně z plastových lahví, z plastových obalů nebo z plastových kelímků. Neotřelé dekorace ocení nejedno sousedské oko, vy si při DIY upcyklaci užijete spoustu zábavy a zároveň svým snažením přispějete malým krůčkem k péči o životní prostředí.