Národní soutěž Obal roku každoročně vyzdvihuje a propaguje nejlepší myšlenky, inovace a technologie v oblasti balení, které se na trhu objevují. Hodnotí přitom v různých oblastech použití obalů jejich inovativnost, ochrannou funkci, uživatelskou přívětivost, dopady na životní prostředí nebo prostor k prodeji a marketingu. Jaké plastové obaly letos zazářily?

Z plastových řešení odbornou porotu v roce 2020 zaujal třeba nejhygieničtější a nejbezpečnější celoplastový vratný skládací kontejner na tekutiny Combo Excelsior Hybrid, polypropylenová obvodová etiketa minerální vody Mattoni Black nebo laminátová tuba hydratačního krému na ruce složená z šesti vrstev polyetylenu proložených EVOH bariérou.

Udržitelný obal potravin

Z oceněných řešení pro oblast potravinářství, které zároveň účinně řeší dopady plastů na životní prostředí, vyčnívají dva produkty související se společností Greiner Packaging.

K3® r-PET / r-PAP

Nejudržitelnější řešení v portfoliu předního výrobce plastových obalů snižuje až o polovinu množství použitého plastu, a to díky kartonovému přebalu. Obě vrstvy jde přitom snadno oddělit pomocí unikátního zipu a poté samostatně třídit a recyklovat. Kartonová část navíc obstojí i v požadavcích trhu na marketingovou funkci obalu, nabízí totiž prostor pro vysoce kvalitní tisk na obě strany. 

Všechny obaly z rodiny K3 jsou na udržitelnosti založeny již od svého vzniku. V roce 2020 ji rozšířil vnitřní plastový kelímek vyrobený ze 70 % z recyklovaného PET odpadu vhodného pro styk s potravinami

“Toto řešení jen podtrhuje náš závazek vyrábět udržitelné produkty, které jsou vhodné pro recyklaci, a přitom stále dobře vypadají, nabízejí širokou škálu marketingových příležitostí a jsou pro spotřebitele snadno použitelné,” reagoval na ocenění manažer prodeje a marketingu greiner packaging slušovice Petr Šimek.

Kvůli nízké odolnosti rPET vůči vyšším teplotám nachází takový udržitelný plastový obal využití spíše než v mlékárenských provozech v oblasti potravin jako jsou lahůdky, zeleninové nebo rybí saláty nebo balená zelenina (např. rajčata).

Přečtěte si: UPO existuje. Stejně jako létající talíř ale udržitelný plastový obal čeká na svůj popis a oběžnou dráhu

CBX Spoon

Dalším oceněným produktem, tentokrát z dílny Cardbox Packaging ve spolupráci s Greiner Packaging, je skládací papírová lžička. Jedná se o udržitelnou alternativu k jednorázovým polyetylenovým lžičkám.

Přestože je lepenka potištěna i polakována, neobsahuje žádné stopy plastu a je naprosto bezpečná pro kontakt s potravinami a plně recyklovatelná.

Obal roku je i udržitelný

V minulých letech byly odbornou porotou oceněny i další obaly skupiny Greiner, v roce 2019 třeba “jednoduše chytré víčko” K3 Lid, a to přímo cenou udržitelnosti

“Nové Evropské směrnice kladou důraz na oběhové hospodářství a pro obaláře to mj. znamená, že při vývoji produktů zohledňují i možnosti jejich následné recyklace. U odpadů z obalů je tak důležité, aby byly pro spotřebitele snadno tříditelné. Existují totiž určité vlastnosti obalů ovlivňující jejich recyklovatelnost a ty mohou komplikovat jejich další zpracování,” uvádí organizátoři soutěže ze SYBA.

Obal roku je soutěž certifikovaná globální obalovou organizací World Packaging Organisation. Jejím cílem je propagovat nejlepší nápady a inovace v segmentu obalových technologií a zároveň jim umožnit nominovat se do světové soutěže WorldStar Packaging Awards.